blog se stěhuje na jinou adresu!

Na vaše komentáře už zde nebude odpovídáno ani nebudou přidávávány další články.

Neighbours from hell

27. října 2011 v 23:04 | Janna |  Pod lupou
Neighbours from Hell je skvělá logická hra jejíž hlavní náplní je mstít se otravnému sousedovi. Hra je zpracována jako televizní show, ve které hlavní aktér, Woody, páchá neplechu v sousedově domě. Nápadem, provedením i náplní se tato hra řadí k mým nejoblíbenějším, přestože od jejího vydání uběhlo již 9 let.

Obal hry, 'Pomsta je sladká (hra)' … Mimochodem, v doslovném překladu se hra nazývá 'Sousedé z pekla', ale český obchodní název je 'Jak naštvat souseda'.

Minimální systémové požadavky
Kdysi jsem tuto hru hrála na mém stařičkém počítači a tak říkám: pokud to zvládl on, zvládne to jakýkoli počítač. Takže se s dnešními děly nemusíte vůbec obávat, že vám hra nepůjde.
• 166 MHz procesor a lepší
• nejméně 64 MB RAM
• Windows 95 - Vista (nevím jak 7), dokonce i Linux (pod Wine, takže by to měl zvládnout i Mac)
• Grafická karta min. 16 MB
• nejméně 200 MB volného místa na pevném disku.

Ovládání/hratelnost/obtížnost
Hra se ovládá myší, které je opravdu velmi jednoduché a intuitivní. Můžeme si vybrat, zdali bude Woody normálně chodit (levé tlačítko myši), nebo se plížit (pravé tlačítko myši). Hratelnost je díky výše zmíněné jednoduchosti ovládání a níže zmíněné grafice velmi dobrá, nemusíte řešit jak se chodí dopředu, dozadu nebo jak se skáče - tím se hra stává i jednoduchou, jediné, co je na ní obtížné je, že musíte zapojit i mozek :)

Grafika
Na devět let má tato hra opravdu skvělou grafiku. Tvůrci se nesnažili do hry nacpat co nejvíce grafických efektů, prostředí je pouze 2D. Dnes, kdy jsou 3D hry standardem byste mohli ohrnout nos, ovšem zrovna u tohoto typu hry je 2D žádoucí, protože potřebujete mít přehled. Jednoduše řečeno, v této hře nic nepřebývá ani nechybí.

Hudba
Hudba se k této hře velmi dobře hodí. Trochu škodolibá, ale nijak výrazná, to je to, co pro tuto hru potřebujete - důležité je soustředit se a tak se hudba podílí jen na kulise.

Srovnání s ostatními díly
Zatím jsem neměla možnost si zahrát jiné díly, než první a druhý, ale ani moc toho nelituji. S euforií jsem nainstalovala druhý díl, ale zažila jsem zklamání. Oproti prvnímu jsem zaznamenala obrovský pokles. Tvůrci se snažili o volné navázání a tak je menu stejné, jako v prvním díle, i u postav se toho moc nezměnilo. Druhý díl se na rozdíl od prvního odehrává na cestě - soused si vyjel na dovolenu do dalekých krajů a vzal si s sebou i svou maminku (kterou můžeme mimochodem vidět v prvním dílu na obraze v chodbě) a jejího psa Smetáka. Záhadně se v každém kole objevuje i postava Olgy a v některých kolech i její dítě. V tomto díle se objevují scény více ze života. Ovšem, čím více podnětů, tím je hra nepřehlednější a tak člověku často uniká hlavní podstata hry.
Troufám si říct, že ve stejném, přeefektovaném duchu pokračují i všechny ostatní díly. Je to velká škoda, protože nápad je na jedničku.
Děj
Woody vejde, klapka klapne, kamera běží. Jako první vezmete útokem skříňku, ze které obvykle vydolujete liháč nebo kuličky. Už je vám jasné, co s tím uděláte? Pro tuto hru potřebujete trochu škodolibého myšlení, jinak se nedostanete dále! S prvním trikem uslyšíte pobavené diváky (styl sitcom). Pamatujte - čím více se soused rozčílí, tím více budou diváci jásat a stoupat sledovanost. Proto je dobré myslet dopředu a líčit pastičky důmyslně, nejlépe v kombinacích. Pokaždé má kolo jiné téma; jednou soused pořád pere, jindy zase šmíruje sousedku, nebo chová prasátko.
Nutno podotknout - soused nedělá stojku ani svíčku, ale padá z podřezaného křesla :) (všimněte si letících papučí)
Omlouvám se za ten kurzor, měla jsem ho dát ke straně.
Nutno podotknout - soused nedělá stojku ani svíčku, ale padá z podřezaného křesla :) (všimněte si letících papučí)
Omlouvám se za ten kurzor, měla jsem ho dát ke straně.

Pamatujte:
Soused je hrozně hloupý, takže si žádné pastičky nevšimne, k tomu ještě tyranský (vycpává si své mazlíčky), ale hlavně si plní svojí denní rutinu, která se v každém kole mění. Při této hře budete muset zapojit svůj mozek a zaručuji vám, chtě nechtě se zapojí i vaše bránice.
To nejsou oči, ale dalekohled přilepený vteřinovým lepidlem k obličeji ^^

Cíl hry
V každém kole musíte napáchat co nejvíce škody a nebýt při tom načapán, jinak dostaneme pěknou nakládačku.

Aneb co se stane, když vás načapá soused...
Celkové zhodnocení (9/10)
+ skvělá hratelnost - aneb hra reaguje tak, jak vy chcete
+ suprově vymyšlené pastičky - opravdu se zasmějete
+ pěkná grafika, skvělé zpracování - nikde nic nebliká, objekty jsou vyhlazené, pěkný komixový styl
+ přehlednost - neztrácíte se v hromadě zbytečností a můžete se plně soustředit na pomstu :)
- poměrně málo kol - škoda, hru brzy dohrajete
- v některých kolech se hodně opakují vtípky (např. vajíčko v mikrovlnce)

Hru opravdu nenadhodnocuji, je vážně skvělá a pokud máte smysl pro humor, rozhodně doporučuji :) Víc obrázků sem nechci dávat, protože si myslím, že se víc pobavíte přímo při hraní, než kdybych vám sem dala kopu obrázků =)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.