blog se stěhuje na jinou adresu!

Na vaše komentáře už zde nebude odpovídáno ani nebudou přidávávány další články.

Kurz kreslení I – začátky

9. prosince 2011 v 20:58 | Janna |  Články o kresbách
Vždy jste si přáli umět celkem slušně kreslit? S kurzy kreslení by se vám tento sen mohl alespoň přiblížit :) Videa, fotky, přesné postupy, otázky a odpovědi.
...začátkyVětšina lidí je věrných foťáku. Focení je jednoduché - vyberete si objekt a zmáčknete spoušť. Při troše štěstí a kvalitnějším foťáku můžou vzniknout celkem povedené fotky. A je to tak jednoduché! Proč se tedy mořit několik hodin s ohnutými zády nad kresbou, která nakonec nedopadne vůbec podle vašich představ?

Ti, kteří mají s focením již větší zkušenosti ví, že focení je opravdu umění a není to hračka. Jak říkám, fotit, stejně jako kreslit se musíte naučit, aby se vám dostalo nějaké chvály.

Pro koho je kreslení určeno?
Odpověd na tuto otázku je poměrně těžká - je to relativní.
Někdo říká, že mu kreslení nejde. Ve skutečnosti je to spíš (nejen) zchátralé sebevědomí - když jste nikdy neměli moc velkou příležitost se dostat ke kreslení a nikdo vás k tomu nevedl, nemůžete očekávat dílo Piccasovo. A tím se ve vás usadí myšlenka, že neumíte kreslit. A když v něco pevně (i podvědomě věříte) prostě se to stane. (ale k přání jindy :D, kapitola sama o sobě :))

Co musím ke kreslení umět a mít?
Kreslení má oproti focení jednu velkou výhodu, i když to jsou dva obory téměř sesterské - ve výbavě. Zatímco když se focení věnujete víc, nepostačí vám obyčejný kompakt, budete sahat po něčem kvalitnějším - po zrcadlovce. Pak k tomu přibude stativ, objektivy, paměťové karty, clony… Když si to spočítáte, vyjde vás to v řádech desetitisíců korun.

A ke kreslení? Postačí vám tužka za 10 korun a papír ;) V tom má kreslení obrovskou výhodu. Ovšem se to vyrovnává s talentem a chutí do toho.

Za jak dlouho se naučím kreslit?
To je velice individuální. Někdo za rok, dva, ale někdo i za několik měsíců.Pozor však - kreslení může velmi rychle omrzet, proto je dobré to vyvažovat s jinou činností, která vás také baví :)

Co mám kreslit nejdřív?
Něco jednoduchého - ale.
Na začátek bych doporučovala si kreslit něco z hlavy, něco co máme rádi a dobře známe. Já si třeba vezmu papír, stolní kalendář koní a jen tak mimo všechno si trénuju... I kdyby to bylo do odpadu, hodně to pomáhá, říkejte si, že to nemusí být úžasné (když mi na tom nezáleží, ani to nevypadá dobře), prostě si jenom trénujte anatomii, tlak na tužku, prostě si zkoušejte.
Pak postupně můžete zkoušet kreslit podle předlohy (fotky, jiné kresby) na papíru, až se budete cítit v proporcích ještě líp, můžete zkusit studie (že si dáte před sebe nějaký předmět) a ten nakreslit, jak doopravdy vypadá.

Jak začít
  1. Hlavně si to urovnejte v hlavě - učený z nebe nespadl, cesta ke kreslení je dlouhá, namáhavá, plná nástrah, ale odezva od ostatních lidí je větší ;)
  2. Nepouštějte se hned do ničeho složitého
  3. Na začátek bych doporučovala si jenom tak čmárat z hlavy; něco co máte rádi (pro někoho např. anime apod.) a trénovat si na tom proporce, tlak na tužku atd. Hlavní je, nevzdávat se. Prostě to zkoušet, zkoušet a zkoušet. I kdyby to bylo do odpadu (mě když s něco nepovede, tak to trhám a končí to v koši cholerickým záchvatem…), tak si z toho nic nedělat, dát si čokoládu a později to zkusit znovu :)
  4. A pak trénovat a trénovat… :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 * b a r l l o w * b a r l l o w | Web | 9. prosince 2011 v 21:06 | Reagovat

pěkný, pravdivý článek..
takhle nějak se už snažím asi osm let, ale pořád mě to baví..
jasně, někdy jsou krizovky, ale je to o tréninku a té chuti.. :)

2 Janna Janna | Web | 9. prosince 2011 v 21:12 | Reagovat

[1]: Držím palce a přeju hodně chutě do kreslení! :) Není krásnější pocit, než výsledný povedený obrázek... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.