blog se stěhuje na jinou adresu!

Na vaše komentáře už zde nebude odpovídáno ani nebudou přidávávány další články.

Nenechte si vzít svou nevinnost. Neposlouchejte hloupé ovce.

20. ledna 2012 v 0:57 | Janna |  Články
Už konečně chápu, jak je důležité zůstat tím, s čím jsme se sem narodili... Okolí jen deformuje naši zpočátku tak čistou, nevinnou povahu.
Ano, každý se narodí jako neviňátko. Jak si ale vysvětlit původ slova nevinnost?Vina = provinění → za něco můžu → za co můžu? Čím jsem se stal vinen? Porušil jsem řád, nějaké pravidlo, koncept myšlení lidí? Šel jsem snad proti proudu? Co jsem udělal, že jsem vinen?
Definice viny dle Wiki: "Vina znamená odpovědnost člověka za nějaké ublížení, ničemnost, zločin nebo porušení práva."
Když je někdo nevinný, celý svůj dosavadní život žil dle všech předpisů a norem. Ovšem - ukažte mi jediného člověka, který se narodil natolik moudrým, aby žil vždy naprostém souladu se zákonem a/či svými morálními hodnotami...

Podle slovníku českých synonym je nevinnost synonymem ke slovům neškodný a čistý. Čistý dále jako bělostný, neposkvrněný, neporušený, nesmíšený, ryzí, dokonalý, čistokrevný, pravý, bezchybný, čestný, poctivý, nevinný, bezúhonný, cudný nebo mravný. U slova cudný se nám opět rozvětvuje naše nevinnost v stydlivý, mravný, nevinný, zdrženlivý. Dostáváme se k jednomu z vysvětlení slov nevinný...

Co to všechno znamená?...
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak se tvoří slova - a - jak je všechno se vším provázané, a to i ve slovech? Přes obyčejné spojení slova vina se záporkou ne- jsme se dostali ke zdrženlivosti.

Pak nastává otázka...
Když tedy budu zdrženlivý, stydlivý a mravný, nestanu se vinným? Neporuším řád? Už pouhým bádáním nad významy slov nám leccos dojde o myšlení nejen našich předků tvořících slova, ale o celé lidské společnosti.
Je jakýmsi ideálem zůstat čistý, "zlem" neposkvrněný. Přestože nám tyto otázky často vplouvají pouze do podvědomí, jsou tady a je třeba nad tím přemýšlet.
Často slýchávám i od svých vrstevníků mluvících o sobě v čase minulém: "To jsem byla ještě nevinná..." s jakousi nostalgií.
Nicméně, je to přeci na rozhodnutí každého z nás, kdy překročíme brány takzvané nevinnosti, a začneme hřešit. Tak nač to smutně konstatovat s rukama složenýma za zády se slovy: "Já přeci za nic nemůžu, že už nejsem nevinný!"

Každý by chtěl zůstat tím nevinným dítětem, které ještě nerozumí světu a nemusí si dělat starosti. Paradoxní je, že se lidé předhání v tom, kdy už nevinnými přestanou být... Je asi v povaze lidí jít sám proti sobě (proti své nevinnosti), začlenit se do stáda ovcí a hnát se za každým, na první pohled šťavnatějším stéblem trávy.

Už konečně chápu, jak je důležité zůstat tím, kým jsme se sem narodili...
Okolí jen deformuje naši zpočátku tak čistou, nevinnou povahu.
Narodili jsme se dokonalí, se vším, co k životu potřebujeme. S láskou a vírou v pravdu. Nenechme si tyto ideály vzít zkaženým, hloupým stádem ovcí, které zkazil pesimistický, zklamaný pastevec.

Až si to za nějaký čas uvědomíme, bude strašně těžké obnovit to, co bylo zpočátku tak jasné a jednoduché. Prosté a čisté. Nevinné. Nebránilo se to. Tak jsme to odhodili, protože jsme to nedokázali ocenit.
Nevinnost.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Interesting Lý<33 Interesting Lý<33 | Web | 22. ledna 2012 v 19:21 | Reagovat

Souhlasím :)Velmi zajímavý článek ;)
Jestli se chceš dočíst také nějaké názory, tak se podívej ke mně ..;))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.