blog se stěhuje na jinou adresu!

Na vaše komentáře už zde nebude odpovídáno ani nebudou přidávávány další články.

Buddha

22. února 2012 v 22:32 | Janna |  Články o kresbách
Jistě to znáte, když spíte a něco se vám zdá. Zcela určitě. Ovšem někdy vám z celého snu v hlavě utkví jediný obraz, který je tak silný, vtíravý, jasný a zřetelný, že ho prostě z hlavy nevymaníte. Ovšem nic není ani dobré ani špatné, a stejně jako se dá té nejlepší věci zneužít, tak se dá i té špatné využít k dobru. Záleží na úhlu pohledu.
Ale já byla za svůj nápad ráda a velmi nerada bych se ho zbavovala :)


Viděla jsem Buddhu jak sedí v nějakém skleníku, čelem ke mně, asi v botanické zahradě. Kolem něj stály malé bonsaje. Za ním, po levé i pravé straně stály další pulty s vitrínami a rostlinami. Dokonce tam stál můj pes a kárala ho nějaká ženská postava ze Sipsonových. Ale neviděla jsem horizont, nebyl tam konec té divné místosti, snad jen další vitrína příčně-vodorovně orientovaná. Celou scénu osvětlovalo zajímavé žluté světlo.
V tu chvíli mi to přišlo naprosto jednoznačné, jasné - prostě dobré. Vzbudila jsem se, byla jsem tou myšlenkou uchvácena a tak jsem si hned sedla za stůl a vrhla se do skicování.
Najednou jsem si uvědomila, jak těžké je podchytit ten dojem, tak nehmatatelný - který jsem ani neviděla očima - jak dostat pocit na papír?
Z původního obrazu zůsal jen Buddha.
Uvědomila jsem si, že věci se tváří odlišně v různých realitách. A já prostě neumím zachytit snovou, nehmotnou realitou hmotným způsobem.

Čapla jsem naší sošku Buddhy (žel s přilepovanou hlavou po nepěkném úrazu) a vrhla se do kreslení. Volila jsem pro mě - v domácích podmínkách - poměrně nezvyklý fomrát - A3.
Postavu Buddhy jsem umístila ho zhruba do zlatého středu papíru. V tuto chvíli jsem se ještě držela prvního návrhu se skleníky v botanické - načetla jsem si informace o úběžnících a jinou teorii. Za Buddhovým drdolem můžete vidět horizont...
Situace se razantně mění. Uvědomila jsem si, že původní nápad sice vypadá hezky ve snu - ale oproti realitě je to diametricky odlišné vnímání. To, co je ve snu geniální působí v "realitě" jako směšný výstřelek. A tak to občas bývá i obráceně...
Musela jsem se s tím smířit - kreslím to tady, v této realitě a musím se přizpůsobit. Když už tomu věnuju tolik času a energie, nechám zapracovat fantazii tady, teď. Bude to jasnější a pro tyto poměry lépe pochopitelné.
Na surrelistické obrazy z mé dílny si ještě budeme muset počkat :)


Když jsem se rozhodla pro krajinku (která mi ovšem moc nejde), musela jsem se rozhodnout pro vhodnou techniku. Se štětcem se moc nekamarádím - v tomto spojení by to mohlo dopadnout katastrofálně, což by na moji psychiku nemuselo zapůsobit nejlépe.
Volba padla na aquarelkový pastelky Mondeluz - moje oblíbené.
Musím říct, že se stromy jsem se docela prala - není to zrovna můj šálek kávy.
Co dát do pozadí? V tomto podání lépe vyniká ústřední postava - Buddha - ale není ideální, když pluje na ostrůvku s dvěma stromy kdesi ve vzduchoprázdnu...


Ať žije kýč!
Z původní představy vzniklo něco hodně jiného, ale jsem s tím spokojena. Málokdy se odhodlám ke kresbě něčeho jiného, než co dobře znám - koně.
Koně kreslím často, hodně a ráda. Ale - život nejsou jen koně a já potřebuju trénovat i jiné věci.
Škoda, že kresba působí hodně jinak, než v originále. Něčím mě zklidňuje - asi zajdu do obchodu pro rámeček a pověsím si jí do mého, jinak dosti neklidného červeno-oranžově vymalovaného pokoje.


Technika: Aquarelové pastelky Mondeluz
Formát: A3
Doba: necelé 2 dny

"Někdy je dobré udělat něco, co od vás nebude nikdo - ani vy sami - čekat."
John Frusciante
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Charlie Charlie | Web | 22. března 2012 v 20:12 | Reagovat

krásné :)

2 Janna Janna | Web | 3. dubna 2012 v 13:47 | Reagovat

[1]: Dík :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.