blog se stěhuje na jinou adresu!

Na vaše komentáře už zde nebude odpovídáno ani nebudou přidávávány další články.

Kam s tim?

15. listopadu 2012 v 1:25 | Janna |  Články
Slunce stálo poměrně vysoko nad obzorem, ale ve vzduchu už byl cítit příchod zimy. Za vesnicí se rozprostírala malebná krajina, zlatavé paprsky ozařovaly čerstvě zaoraná pole a prosvítaly barevnými listy stromů.


Projížděli jsme vesnicemi, na jejichž začátku nás vždy přivítal vtíravý zápach spáleného hnědého uhlí. Za každou vesnicí jsme důkladně vyvětrali auto a nadýchali se čerstvého vzduchu, což nás přivedlo na téma ekologie, která je v ČR zatím v plenkách.
To jsme ještě netušili, že to nebude pro dnešek všechno.

Kus před Mělníkem se nám naskytl šokující pohled. Na okraji březového hájku se rozprostírala obrovská hromada různého haraburdí a odpadků. Zasahovala až do příkopu u silnice.
Opět jsme měli námět na další diskusi.
Co vede lidi k tomuto chování?
Znovu a znovu mě fascinuje, proč někdo naloží odpad a odveze ho i několik desítek kilometrů za vesnici doprostřed polí.
Copak není v okolí sběrný dvůr? Vězí za tím nedostatečné finance? Nebo je příčinou pohodlnost místních (i nemístních) občanů?
Vždyť odstraňování těchto skládek jistě vyjde daleko dráž než provoz sběrného dvora. Nejde jen o odvoz odpadu, ale i o případnou kontaminaci půdy v místě této černé skládky.

Faktem je, že sběrné dvory existují pouze ve větších městech a i lidé na vesnicích produkují odpad.
Nachází-li se nejbližší sběrný dvůr několik desítek kilometrů od bydliště, zvítězí u mnoha lidí úvaha: "Proč bych se měl obtěžovat s odvozem tak daleko, možná za to ještě zaplatit a riskovat, že nebude všechen můj odpad přijat?"
Zřejmě jim pak připadá jako schůdnější řešení odpad naložit a vyklopit ho na nejbližším vhodném místě.
Vím, že je to otázka financí. Za popelnice platíme každý, to však nestačí. Klidně bych si připlatila za možnost přistavení kontejneru (sběrný dvůr na kolečkách) přímo vedle normálních popelnic.
Druhou možností by byla ekologická daň, ze které by se platila výstavba ekologických sběrných dvorů a přistavení velkoobjemových kontejnerů do každé vesnice, čímž by se rozšířila možnost bezpečné likvidace odpadů.
Každý člověk by měl mít možnost bezstarostné likvidace odpadů.

Pevně věřím, že když budou mít lidé možnost likvidovat své odpady bez starostí, odstraní se tvoření černých skládek a projížďka přírodou už bude příjemnějším zážitkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.