blog se stěhuje na jinou adresu!

Na vaše komentáře už zde nebude odpovídáno ani nebudou přidávávány další články.

Zlatá střední cesta?

8. listopadu 2012 v 22:04 | Janna |  Články
Člověk musí často čelit rozhodnutím čítající dvě varianty - ovšem často se dostává do situace, kdy mu dvě možnosti volby prostě nestačí. Zvláště, když obě varianty vyzní v konečném efektu stejně.Tak se jistě cítil i statečný kovář z pohádky, který si vybíral mezi dvěma cestama. Přestože se jednalo o dvě rozdílné cesty, na obou bylo něco stejně dobrého i špatného zároveň. Buď se vydá cestou nebezpečnou a kratší nebo cestou bezpečnou a delší.

Tento problém si můžeme představit jako znak Jin a Jang - symbol protikladů tvořících vyrovnaný celek. Na bílé, "dobré" půlce je stopa strany druhé a vice versa. Bezpečnou cestu symbolizuje bílá půlka symbolu, avšak její délku černá půlka. Černý a bílý puntík na opačných stranách vyvažuje hodnoty. To samé platí i pro cestu druhou, která je sice kratší, ovšem nebezpečnější.

Lidé se s s obtížným rozhodováním potýkali odedávna. Není tedy nic neobvyklého, když se snažili tento problém vyřešit kompromisem; něčím, co není ani jedním opakem, ale zároveň čítá obě varianty.
Vznikla tak zlatá střední cesta - vskutku zlatá - vyřeší problémy tím, že zmenší obě nevýhody na úkor pozitiv a spojí je v menší celek - přijatelnější řešení.

Kompromis - čili zlatou střední cestou by nám v našem případě tvořil symbol Jin a Jang spojený z obou cest. Naprosté vyvážení by vypadalo takto: Zlatá střední cesta by ležela přesně uprostřed všech kladů i záporů - nebyla by příliš krátká, ani dlouhá nebo nebezpečná. Kovář by ji ušel za polovinu času, nicméně by na ní potkal polovinu nebezpečí.
Ovšem tak snadné to není ani v pohádkách, a proto mají klady a zápory různé poměry.
Otázkou pak je, zda-li se vůbec ještě kompromis, byť lákavě znějící, vyplatí. Na všem špatném je něco dobrého, stejně jako i na té nejlepší věci se dají najít chyby.

Není pochyb o výhodách zlaté střední cesty. Lidé je rádi využívají při neschopnosti či nemožnosti rozhodnout se pro jednu ze dvou variant, či když se chtějí dívat na problematiku objektivně, z nezávislého pohledu.
Ovšem, ne vždy je zlatá střední cesta skutečnou, padesátiprocentní kombinací - nebo zde možnost kompromisu vůbec není. Proto si i statečný kovář musel ujasnit priority a vydat se jen po jedné ze dvou cest...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.